To jest pytanie, które wyraża jedną z najczęstszych wątpliwości kobiet stosujących NPR. Oczywiście jest ono zadawane na mnóstwo różnych sposobów: „czy owulacja już była?”, „zwykle mam owulację 15 dnia cyklu, a teraz jest 17 i nic się nie dzieje”, itp. No i właśnie… Kiedy ja będę miała tę owulację?

Zacznijmy od przypomnienia, czym ten mistyczny moment w cyklu kobiety jest. Owulacja, czyli jajeczkowanie, to chwila, w której dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona z pęcherzyka jajnikowego. Na początku cyklu jajnik robi rekonesans i wybiera jedną (zazwyczaj), najlepszą komórkę jajową. Mechanizm selekcji komórek wydaje mi się fascynujący. Wyobraźcie sobie, że w jajniku są tysiące komórek jajowych, a organizm za każdym razem wybiera tę najlepszą. Swoją drogą, to jest też przyczyna, z powodu której ryzyko chorób płodu zwiększa się wraz z wiekiem. Mam 20 lat i mój jajnik  wybiera komórkę, która wykazuje najmniej wad i uszkodzeń. W następnym cyklu organizm wybierze komórkę, której w cyklu wcześniejszym by nie wybrał. Rozumiecie to? Po jakimś czasie najlepsza komórka jajowa może oznaczać najlepszą z najgorszych. Ale wróćmy do tematu. Owulacja jest trochę jak mrugnięcie okiem, tylko może takim bardziej zaspanym. Jest, a po chwili jej nie ma.

Dlaczego więc kobietom tak zależy na tym, by wiedzieć kiedy do tego doszło? Powiem szczerze, że nie wiem. Może to wynika ze skrótowego myślenia? Pytając o owulację, tak naprawdę pytają o czas, kiedy może począć się dziecko? Obserwacje NPR nie mają na celu ustalenia momentu owulacji. Ich zadaniem jest wyznaczenie fazy płodnej, w której są warunki do zapłodnienia oraz wyłapanie momentu, kiedy ciało sygnalizuje, że jest czas po jajeczkowaniu i nie ma możliwości poczęcia. Jednak, żeby nie pozbawiać Was nadziei, to są sposoby, żeby ze 100% pewnością stwierdzić moment owulacji. Jest nim wykonanie badania USG. Wydaje mi się jednak, że to kosztowna metoda. Inną możliwością, żeby bez żadnych wątpliwości stwierdzić, że w danym cyklu doszło do owulacji, jest ciąża. Ona też wydaje mi się kosztowna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *